Sık Sorulan Sorular?

Saç ekimi teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, saç ektirme yöntemleri de değişti ve çeşitlendi. Günümüzde FUT, Fue Saç ekimi ve Choi dhı saç ekimi olmak üzere pek çok saç ekim yöntemi bulunmakta. Ana hatları ile saç ekimi; kişinin donör bölgesinden alınacak greftlerin, belirlenen alanlara ekilmesi işlemidir. Artık saç ekimi, Nivolmed uzmanları tarafından geliştirilen; Lazer destekli DHI Pro saç ekimi sayesinde acısız, ağrısız ve iğnesiz olarak konforlu bir biçimde gerçekleştirilebiliyor.

Saç ekimi bütünsel olarak değerlendirmeli ve kombin tedavilerle saç ekim süreci desteklenmelidir. Özellikle Lazer destekli kombin tedavi, saç ektirme sonrası saçların çok daha sık, gür ve doğal olması sağlanabilir. Bu nokta da önemli olan kişiye en uygun yöntemi belirlemektir. Uzman ekibimize WhatsApp üzerinden fotoğraf yollayabilir, saç ekimi için uygun olup olmadığınızı hemen öğrenebilirsiniz!

Saç ekimi yaptırmak isteyen pek çok kişinin aklına tıraşsız saç ekimi mümkün mü?, bölgesel saç ekimi yapılabilir mi? oluyor. Nivolmed’in geliştirdiği son teknoloji saç ekimi yöntemleri sayesinde saç kesmeden saç ekimi yapılabiliyor. Tabii ki de kazıtmadan saç ekimi yaptırabilmeniz için belli kriterleri karşılıyor gerekir. Saçınızın belli bir uzunlukta olması, ekilecek alanın büyüklüğü ve donör bölgenizin durumu oldukça önemlidir

İstanbul’un en iyi saç ekim merkezi hangisidir?

Genetik faktörler, beslenme bozuklukları, vitamin eksikliği, yaşam şartları ve aşırı stres gibi birçok etkenin meydana getirdiği saç dökülmesi problemi, günümüzde özellikle erkeklerin ciddi problemi haline gelmiştir. Özellikle ailesinde kellik problemi olan kişilerde daha çok görülen saç dökülmesi problemi 20’li yaşlara kadar gerilemiştir. Saç dökülmesine ve kellik sorununa karşı çeşitli ilaçlar, losyonlar ve tedavi yöntemleri üzerinde çalışılsa da, saç ekimi operasyonu dışında kesin çözüm bulunamamıştır. Teknolojinin ilerlemesi ve saç ekimi yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte alınan olumlu sonuçlar, saç ekimine olan ilgiyi arttırmıştır. 

Son yıllarda saç ekimi için Türkiye’yi tercih edenlerin sayısı gittikçe artmıştır. Yurtdışından birçok hasta özellikle saç ekimi için ülkemizi ziyaret etmeye başlamıştır. Türkiye’nin en iyi saç ekimi merkezlerinden biri  olan Nivolmed, hastalarının %90 oranında yurtdışından geldiğini ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden hasta ağırladıklarını,  özellikle Brezilya’dan ciddi bir talep aldıklarını belirtmişlerdir. 

Saç ekimi düşünürken göz önünde bulundurulan en önemli faktörlerden biri şüphesiz ki fiyattır. Üzerinde farklı birçok neden etkili olsa da, fiyat büyük ölçüde tercih edilen kliniğe bağlıdır. Kliniğin bulunduğu semt, şehir ve ülke yanında sunduğu imkanlar ve şöhreti de etkide bulunabilir. Ancak klinikten kliniğe değişim gösterdiği gibi hastaya da birçok farklı açıdan bağlıdır. Peki, klinikler saç ekim fiyatlarını hangi koşullara göre şekillendirir?

Fiyatın belirlenmesindeki ana etken tercih ettiğiniz saç ekim tekniğinin ne olduğudur. Örneğin daha çok zaman alan ve teknik açıdan zorlayıcı yapısı nedeniyle FUE, çoğu klinikte FUT yani geleneksel şerit tekniğinden daha pahalıdır. Hatta bazı durumlarda FUE’nin fiyatı, şerit tekniğinin neredeyse iki katı rakama ulaşabiliyor. Ancak sunduğu kısa iyileşme süresi ve daha esnek tasarım seçenekleri, nispeten daha yeni bir teknik olan FUE ya da DHI’yi hastalar için daha çekici kılabiliyor.

İçerisinde 1-10 arası saç teli bulunan deri parçasına greft denir. Çoğu doktor ve klinik, sorulduğunda saç ekim fiyatının daima ekilecek greft sayısına göre değiştiğini söyler. Gerçekten de fiyatlandırma ekilen greft başına yapılmaktadır. Bu nedenle fiyatlar kişiye göre değişiklik gösterir. Kişinin muayenesinin ardından tam bir fiyat belirlenmektedir.

Örneğin yukarıdaki şemaya göre III vertex kısmında bulunan biri II kısmındaki görüntüyü hedefliyorsa ortalama 2000 greft gerekli olabilir. Bu sayıyı kliniğinizin greft başına biçtiği fiyat ile çarparsanız ödeyeceğiniz miktarı hesaplamış olursunuz. Bazı kliniklerin ise belirli greft sayılarına göre özel indirimli fiyatlandırmaları olabiliyor.

Son olarak da prosedürü uygulayacak doktora bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Doktordan doktora fiyat neredeyse yarı yarıya değişkenlik gösterebilir. Batı Avrupa ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde doktorlar fiyatları geri kalan çoğu bölgeden çok daha yüksek tutabiliyorlar. Ancak saç ekimine karar verme aşamasında olan hastalara göz önünde bulundurdukları tek kriterin fiyat olmamasını tavsiye ediyoruz. Günümüzde pahalı olduğu halde kötü işler çıkaran birçok doktor bulunuyor, daha düşük fiyatlara birinci sınıf sonuçlar veren de… Uzun yıllar boyunca istikrarlı bir doktor bulabilmek için öncesi ve sonrası fotoğraflarını inceleyebilirsiniz.

Fiyatlar, saç ekimi söz konusu olduğunda yıllar içerisinde çok hızlı değişim göstermese de ödenen fiyata karşılık alınan hizmetin kalitesi olumlu yönde oldukça hızlı ilerliyor. Yeni teknikler ve son yıllarda patlama yapan teknoloji ile özelleşmiş cerrahi cihazlar, saç gibi küçük bir yapı ile uğraşan cerrahlara eskisinden çok daha büyük bir kolaylık ve geniş hakimiyet sağlıyor. Yani aynı fiyata günümüzde alınan verim ile bundan 10 yıl önce alınan arasında büyük bir uçurum bulunuyor.

Saç Ekiminde En Uygun Vücut Kılı Hangidir?
Vücut kıllarından saç ekimi için sakal, bacak, kol, göğüs, sırt ve pupik bölgesi kullanılabilir. Bu bölgeler arasında saç ekimi için en uygun vücut kılı sakal ve göğüs kıllarıdır. Vücut kılları ile ilgili daha detaylı bilgi vermek gerekirse şu şekilde özetlenebilir.

Sakal
Sakal, saç yapısına benzemesi nedeniyle vücut kılları arasında ilk tercih edilen donör bölge olmaktadır. Yoğunluk bakımından en etkili kıl olan sakallar, yerleştirildiği alanda yüksek verim sağlar. Ayrıca sakal bölgesi, diğer kıllara göre ekim bölgesine daha hızı uyar. Sakaldan saç ekimi operasyonları, adayın çene altı bölgesinden toplanan köklerin, saçsız alanlara nakledilmesiyle gerçekleştirilir.

Göğüs Kılları
Sakaldan sonra, vücut kıllarından saç ekimi için en ideal bölge göğüs bölgesidir. Ekim sonrası en az sakallar kadar yüksek yoğunluk ve verime sahiptir [8]. Tabi göğüs kıllarının sert ve kalın yapıda olması gerektiği de unutulmamalıdır.

Vücudun Diğer Bölgeleri
Bacak, kol ve sırt bölgelerindeki kıllar, ince ve kısa bir yapıya sahip olduğundan daha şakak bölgesine ekilir. Şakak bölgesindeki saçların, arka kısımlara göre yumuşak olması, bu kılların şakak bölgesi için uygun olmasına neden olmaktadır. Hatta pupik (genital), koltuk altı kıllarından saç ekimi de başvurulan vücut bölgeleri arasındaki yerini almıştır.

Vücut Kıllarında
Saç Ekimi Hakkında Merak Edilenler
1. Operasyon Kaç
Saat Sürer?
Vücut kıllarından saç ekimi yaklaşık 8 saat sürer.

2. Vücut
Kıllarıdan Alınan Kökler Ne Zaman Uzar?
Vücut kıllarından alınarak yapılan saç ekimlerinde
saçlar yaklaşık 8 ayda 3-4 cm uzunluğa ulaşır.

Saç ekimi deyince akla daha çok erkekler gelse de saç dökülmesi yaşayan kadınlar arasında da saç ekimine ilgi büyüktür. Peki kadınlarda saç dökülmesi neden olur ve kadınlara saç ekimi nasıl yapılır?

Kadınlarda saç dökülmesinin ardında çeşitli sebepler olabilir. Bunlardan bazıları yeterli beslenmeme, stres veya hormonal dengesizliklerdir.Kadınlar için saçları görünümleri açısından oldukça önemlidir.Bu nedenle aşırı derecede bir dökülme yaşandığında bu kişiyi hem estetik hem de psikolojik olarak etkileyebilir.Ancak günümüzde gelişen tedavi seçenekleri bakımından saç ekimi, kadınlar için de doğru bir tercihtir.Erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinen androgenetik alopesi sebebiyle saçın alın çizgisinin gerilemesiyle sonuçlanan saç kaybı ya da tepe bölgesinde bir açılma söz konusu olduğunda kadınlar da saç ekimi olabilirler.

Saç ekimi operasyonu, son on yılda yeni bir mükemmellik düzeyine erişmiş ve hastalar açısından daha konforlu hale gelmiştir.Saç ekimi işleminde önce donör bölgeden saç kökleri alınarak, saçların dökülme yaşadığı bölgeye ekilir. Kimi zaman saç ekimi kadınlar için korkutucu olabilmektedir, çünkü erkekler için uygulanan saç ekimi işlemlerinde olduğu gibi saçların kazınacağı düşünülür. Ancak kadınlarda genellikle saçın ense bölgesinde bir pencere gibi, belirlenen bir alandan yapılan alım sırasına, saçlarının tamamının kazınması gerekmemekte ve görünüm açısından herhangi bir değişikliğe sebep olunmamaktadır. Bu nedenle saç ekimi kadınlar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

FUE yöntemi ile ekilecek saçlar toplanarak saç dökülmesinin olduğu alanlara teker teker ekilmekte ve sonucunda estetik açıdan güzel bir görünüm ortaya çıkmaktadır.Kadınlara saç ekimi seansının sonunda hasta evine geri dönebilmektedir. Ertesi gün pansuman için kliniğe tekrar gelen hastalar, üçüncü gün saçlarını tarif edildiği şekilde yıkamaya başlarlar.İlk hafta alında şişlik, alım yapılan ve ekilen bölgede kızarıklık ve kabuklanma görülmesi normaldir.Ama bu durum çok geçmeden yok olur ve hasta normal sosyal, iş ve fiziksel aktivitelere geri dönebilir.

Saç ekimi doğal görünür mü?

Saç ekimi tam teşekküllü bir tıbbi merkezde ve alanında uzman kişiler tarafından yapıldığında, doğal ve başarılı bir görünen bir sonuca ulaşmak mümkündür. Özellikle plastik cerrah kontrolünde yapılan saç ekim tasarım uygulamaları doğal görünümün garantisidir. Saç naklinin sonuçları kalıcı olduğu için saçın doğru tasarlanması çok önemlidir. Doğal bir görünüm için saç ekim işleminden sonra fırça gibi bir görünümün olmaması, saç köklerinin çıkışı yönünün uyumu, yüzü çevreleyen saç çizgisinin doğru olması gerekir. Saç ekim işleminin ana hedefi saç dökülmesinden sonra oluşan normal dışı görünümü gidermektir. Kelliği ortadan kaldırmak isterken daha kötü bir görünümle karşılaşmamak için saç ekim merkezinin ve uzmanının doğru seçilmesi gerekir.


Saç ekim operasyonuna nasıl hazırlanılır?

Seçilen tıbbı merkezin öncelikle sahip olması gereken niteliklerin hepsini barındırması gerekiyor. Doğru seçilen tıp merkezinin ardından alanında uzman özellikle plastik cerrahlar ayrıntılı bir muayene yapılması gerekir. Ardından saç ekim işleminin detaylı bir şekilde planlanması gerekiyor. Saç ekim işleminden önce kişinin saç kalitesi, saçlı ve saçsız bölgelerin niteliği, fotoğraflar ve dijital tasarımlar ile ön saç çizgisinin oluşturulması gibi pek çok ön çalışma yapılmaktadır. Bunların alanında uzman kişiler tarafından yapılması, saç ekiminden sonra alınan sonuçların başarısını garantileyecektir.